
Dziwne zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech
Mimo, iż święta Bożego Narodzenia obchodzone są niemal na całym świecie, a wiele tradycji jest podobnych niezależnie od kraju, to są zwyczaje, które można uznać za wyjątkowo "lokalne". Tak jest między innymi u naszego zachodniego sąsiada. Okazuje się bowiem, że część bożonarodzeniowych tradycji jest zupełnie inna niż w Polsce, a niektóre są nam zupełnie nieznane, a często wydają nam się bardzo dziwne - do tego stopnia, że możemy zareagować wielkim zaskoczeniem, a w niektórych przypadkach wybuchem śmiechu.
Jak Niemcy obchodzą Boże Narodzenie? Możecie to sprawdzić na kolejnych slajdach. Znajdziecie tu przykłady różnych tradycji i zwyczajów, które są praktykowane w okresie świątecznym. Niektóre z nich mogą was jednak bardzo zaskoczyć. Czy wiedzieliście o ich istnieniu?

Choinka
Niewiele osób wie, że tradycja ubierania choinki na Boże Narodzenie wywodzi się z Niemiec. Podobnie jest z wieńcami adwentowymi czy kalendarzami adwentowymi.

Bombka w kształcie ogórka
Dość ciekawą i oryginalną tradycją w Niemczech jest wieszanie na choince bombki w kształcie ogórka. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, otrzymuje dodatkowy prezent.

Jarmarki bożonarodzeniowe
Chociaż ta tradycja cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, to jednak Niemcy wiodą prym w organizowaniu jarmarków bożonarodzeniowych, które zaczynają się już w listopadzie i wprowadzają wszystkich w świąteczny nastrój. W każdym mieście odbywa się co najmniej kilka jarmarków.

Grzane wino
To również ulubiona tradycja w Niemczech, która zdobywa popularność w Polsce. Grzane wino z przyprawami korzennymi to nie tylko codzienność na jarmarkach, ale także jedna z pozycji świątecznego menu.

Pierniczki i inne słodkości
Najpopularniejszym słodkim przysmakiem bożonarodzeniowym w Niemczech jest Weihnachtsstollen, czyli strucla nadziewana bakaliami, głównie rodzynkami. Na Boże Narodzenie piecze się także pierniczki – Lebkuchen lub Pfefferkuchen. Ich podstawą jest miód i aromatyczne przyprawy jak m.in. imbir, kardamon, cynamon, goździki i anyż.

Wigilia bez postu i opłatka
Wigilia w Niemczech wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem, a na stole pojawiają się inne potrawy, które nie są postne. W tradycji niemieckiej na stole wigilijnym pojawia się 9 dań, m.in. sałatka ziemniaczana, potrawy z kiszonej kapusty i pieczone kiełbaski. Jest też talerz ze smakołykami dla dzieci, na którym znajdziemy owoce, orzechy i słodycze.

Piramida bożonarodzeniowa
Weihnachtspyramide to tradycyjna niemiecka dekoracja świąteczna, która pochodzi z regionu Erzgebirge. Jest wykonana z drewna i mają formę wielopoziomowej, wirującej konstrukcji, która przypomina kształtem piramidę. Na każdym poziomie znajdują się figurki związane z Bożym Narodzeniem. Piramidy bożonarodzeniowe można spotkać często na jarmarkach, a także w mniejszej postaci, jako dekorację mieszkania.

Knecht Ruprecht
Knecht Ruprecht występuje obok Świętego Mikołaja, jednak różni się strojem. Ma ciemne, zniszczone ubranie, ma worek i kij. Knecht Ruprecht jednak w przeciwieństwie do Mikołaja, jest odpowiedzialny za niegrzeczne dzieci. Zachęca je do dobrego zachowania, daje węgiel zamiast prezentów i bije rózgą.

Zwetschgenmännle
Zwetschgenmännle to własnoręcznie zrobione figurki, które tworzy się z suszonych śliwek, a także czasem orzechów włoskich i fig. To świąteczna tradycja sięgająca XVIII wieku. Miał ją zapoczątkować pewien mieszkaniec Norymbergii, który, by uszczęśliwić dzieci, zrobił dla nich małe figurki ze śliwek i drutu.

Rauhnächte
Rauhnächte to inaczej "ciężkie noce", które występują w okresie przesilenia zimowego, między 25 grudnia i 6 stycznia. Wiele osób wierzy, że są one magiczne, a wręcz mistyczne. W tym czasie podejmują one wiele działań mających na celu ochronę domu i rodziny przez złymi duchami.

Bleigiessen
Ta tradycja praktykowana w ostatni dzień roku do złudzenia przypomina andrzejkowe wróżenie z wosku. Jednak zamiast niego, do wróżb stosuje się roztopiony ołów, który wlewa się do wody, a następnie na podstawie kształtu, który utworzy, powstaje wróżba.