Najciekawsze cmentarne przesądy. Sprawdź, czego nie należy robić na cmentarzu!
Przesądy to nie tylko piątek trzynastego, czarny kot czy stłuczone lustro. Niemal każda dziedzina życia wiąże się z przesądami. Jedni traktują je z powagą i starają się stosować w życiu zasady, które pozwolą uniknąć pecha, inni reagują na nie śmiechem, uważając je za archaiczne zabobony, które nie mają przełożenia na życie codzienne.
Cmentarne przesądy
Jak się okazuje, przesądy dotyczą również śmierci i wszystkiego, co jest z nią związane, m.in. pogrzebów i cmentarzy. Czego nie powinno się robić na cmentarzu? Jakich sytuacji unikać podczas pogrzebów? Zebraliśmy dla was najpopularniejsze cmentarne przesądy. Znajdziecie je na kolejnych slajdach. Czy wierzycie, że takie sytuacje mogą się nam przytrafić naprawdę?
Nie zbierać liści, kasztanów itp. na cmentarzu
Według dawnych wierzeń, przynosząc do domu liście, kasztany lub inne rzeczy z cmentarza, można sprowadzić z nimi potępioną duszę.
Nie zabierać kwiatów z cmentarza do domu
Przyniesienie kwiatów z cmentarza do domu może przynieść pecha. Panuje bowiem przekonanie, że należą one do zmarłych i nie można ich im odbierać.
Nie opierać się o nagrobek
Siadanie lub chodzenie po płycie nagrobnej oznacza brak szacunku dla zmarłego. Jednak nawet oparcie się o nagrobek, według wielu wierzeń, jest niedopuszczalne, gdyż może przynieść pecha.
Nie zakładać nowych butów na pogrzeb
Kolejny przesąd dotyczy obuwia. Niektórzy wierzą, że przyjście na pogrzeb w nowych butach może ściągnąć śmierć na ich właściciela.
Wracać z cmentarza inną drogą
Według niektórych wierzeń, idąc na cmentarz, nie należy wracać z niego tą samą drogą, gdyż może to przynieść nieszczęście.
Nie używać prywatnej zapalniczki
Zapalenie znicza zapalniczką, której używa się np. do podpalania papierosów, może przynieść pecha. Zaleca się używania specjalnych zapalniczek do zniczy lub zapałek.
Pogrzeb musi być przed niedzielą
Wiele osób wciąż wierzy, że zmarłego należy pochować przed nadejściem niedzieli, gdyż może to skutkować śmiercią kolejnej bliskiej osoby.
Gdy ktoś umrze, należy zasłonić w domu wszystkie lustra
Kiedyś po śmierci zasłaniano w jego domu lustra, by dusza nie mogła się w nich przeglądać, co mogłoby skutkować jej odejściem w zaświaty i straszeniem domowników.
Nie dotykać rzeczy zmarłego przez 6 tygodni
Tradycja mówi, że nie należy dotykać rzeczy zmarłego przez 6 tygodni od jego śmierci. gdyż w tym czasie może on jeszcze powracać z zaświatów, by ich używać.
Zakochani nie powinni iść na pogrzeb
Niektórzy twierdzą, że świeżo zakochani nie powinni iść razem na pogrzeb, gdyż może to skutkować nagłym końcem związku. Nie dotyczy to jednak małżonków lub partnerów z długim stażem.
Kobiety w ciąży nie powinny brać udziału w pogrzebach
Kiedyś wierzono, że kobieta w ciąży nie powinna brać udziału w pogrzebie, ponieważ zmarły może pociągnąć za sobą dziecko, co mogłoby skutkować np. śmiercią płodu.
Nie oglądać konduktu pogrzebowego przez okno
Według śląskich wierzeń, nie powinno się oglądać przejazdu konduktu pogrzebowego przez okno, leczy wyjść przed dom. Chodzi nie tylko o wyrażenie szacunku dla zmarłego, ale również może przynieść nieszczęście mieszkańcom domu.
Na pogrzebie nie wrzucać żywych kwiatów do grobu
Wrzucanie żywych kwiatów do grobu to obrazek znany m.in. z filmów. Jednak według wielu wierzeń, ten gest może mieć fatalne skutki w postaci śmierci osoby, która się na niego zdecydowała.
Nie wręczać bukietów z chryzantem i kalii
Chryzantemy lub kalie są uznawane za kwiaty typowo "cmentarne", dlatego nie powinno się ich wręczać np. przy okazji urodzin. Taki gest może przynieść pecha obdarowanej osobie.
Nie zapalać zniczy po pogrzebie
Panuje przekonanie, że znicze powinno się zapalać na grobach tylko w dniu Wszystkich Świętych, a zapalenie znicza w dniu pogrzebu może przynieść pecha całej rodzinie zmarłego, a jeden z jej członków w ciągu roku dołączy do zmarłego.