Bezpieczeństwo w sieci

i

Autor: mat. prasowe

Co oglądają dzieci w Internecie? Weź udział w webinariach i dowiedz się więcej o patotreściach i bezpieczeństwie w sieci

2021-05-07 15:23

Za sprawą nagłośnienia w mediach bulwersującego nagrania ze Szczecina, w ostatnim czasie zrobiło się głośno o poważnym problemie, jakim są patotreści. Ale czy naprawdę jesteśmy przygotowani, by im przeciwdziałać? Co w Internecie oglądają dzieci? Jaki wpływ na to ma edukacja zdalna? O kim rozmawiają z rówieśnikami? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkania ze specjalistami z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którzy znają temat patotreści od podszewki. Wśród zaproszonych gości jest Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na dwa ważne webinaria, które odbędą się w maju.

Patotreści w Internecie - problem, który wciąż narasta

Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice, i pedagodzy nakreśla raport „Patotreści w Internecie” przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że 84 procent przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37 procent oglądało tego typu przekazy (w tym 15 procent - regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie… A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby nie wypaść z obiegu. Czy rodzice mają nad tym kontrolę? Gdzie w tym wszystkim jest szkoła? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?

– Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też się też formy udostępniania, dlatego chcemy nauczycieli oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne – jedno skierowane jest do pedagogów i psychologów szkolnych z regionu (11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).

Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Maciej Kośmicki, prowadzący kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube.

Jak wziąć udział w webinariach?

Spotkania będą transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego.

Terminy webinariów:

Webinarium dla pedagogów i psychologów szkolnych: 11 maja 2021 r., godz. 10.00-13.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/95753005881 lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie.

Zaproszeni wykładowcy:

  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Top największa w Polsce organizacja pozarządowa, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego.
  • Joanna Flis - Doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. mgr psychologii, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia

Webinarium dla rodziców /opiekunów: 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Link do spotkania: https://zoom.us/j/94456845436 lub lub transmisja na www.youtube.com/PomZachodnie.

Zaproszeni goście /wykładowcy:

  • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
  • Joanna Flis – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia
  • Maciej Kośmicki – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO. Uczestnik programu LEGO Masters w TVN.

Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne

i

Autor: mat. prasowe Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają