Co kupują Polacy w Niemczech?

Tłumy Polaków na zakupach w Niemczech. Kupują nie tylko cukier! Koszyki pełne chemii i słodyczy

Niemcy to jeden z ulubionych celów podróży Polaków, nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale także ekonomiczne i praktyczne. Można się o tym przekonać, odwiedzając przygraniczne miejscowości, gdzie niemal na każdym kroku można spotkać naszych rodaków. Polacy tutaj mieszkają, pracują, a także przyjeżdżają na zakupy. Czy to się opłaca w sytuacji, gdy kurs euro bije rekordy, a inflacja szaleje również u naszych sąsiadów? Sprawdziliśmy.

Schwedt to niewielkie miasto położone nad Odrą, tuż przy polsko-niemieckiej granicy. To zaledwie kilka kilometrów od Krajnika Dolnego i 50 kilometrów od Szczecina. Polacy chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na popularną galerię handlową i liczne dyskonty znanych sieci. Jest tutaj m.in. Kaufland, Aldi, Lidl, do niedawna również Real. Niemal przed każdym z nich znajdziemy zaparkowane samochody z polskimi rejestracjami, a w środku usłyszymy język polski.

Czytaj też: Cena cukru 2022 przyprawia o zawrót głowy. Gdzie kupić tani cukier bez limitu? Nie w Biedronce, tylko... w Niemczech

Zakupy w niemieckich sklepach

Co kupujemy w Niemczech?

Po co Polacy przyjeżdżają do Niemiec? W ostatnim czasie przede wszystkim po cukier, którego w Polsce brakuje i który w Niemczech jest zdecydowanie tańszy. Ale nie tylko. Dużą popularnością cieszy się chemia gospodarcza, słodycze, karma dla zwierząt, a nawet codzienne artykuły spożywcze.

- Są dobre jakościowo - mówi Elżbieta Oszmaniec, która przyjechała ze Szczecina. - Nabiał jest tańszy, lepszy, zawartość jest dużo lepsza. Bardziej się opłaca tutaj.

O zakupach często decyduje jakość. Zdaniem naszej rozmówczyni środki do prania są bardziej wydajne, a płyny do płukania pachną zdecydowanie intensywniej i dłużej. Wiele artykułów jest również dużo tańszych niż w Polsce.

- Jest duża różnica cenowa - dodaje pani Elżbieta. - Bardziej opłaca się tutaj. Myślę, że tak będzie 200 złotych na jednym wózku.

Czytaj też: Ceny w niemieckich i polskich sklepach. Gdzie jest taniej? Sprawdziliśmy!

Elżbieta Oszmaniec przyjechała na zakupy ze Szczecina

i

Autor: Domin Elżbieta Oszmaniec przyjechała na zakupy ze Szczecina

"Jakość bez porównania"

Podobnie twierdzą inni klienci, których spotkaliśmy w Schwedt.

- Chętnie kupuję tutaj słodycze i karmę dla zwierząt - mówi Dawid Meerstein z Międzyzdrojów. - Są lepsze jakościowo i często ceny są dużo niższe niż w Polsce.

Na zakupy do Niemiec przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy przygranicznych miejscowości, ale także z bardziej oddalonych zakątków Polski. Jak twierdzą - to się opłaca.

- Mimo, że muszę pokonać ponad 200 kilometrów, jest to opłacalne - mówi Robert Anyszewski, który przyjechał aż ze Szczecinka. - Kupuję przede wszystkim chemię gospodarczą. Jest zdecydowanie lepsza jakościowo i bardziej wydajna. Ceny są zbliżone do polskich, ale jakość jest bez porównania.

Czytaj też: Dlaczego Niemcy płacą za cukier mniej niż Polacy? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Dawid Meerstein z Międzyzdrojów

i

Autor: Domin Dawid Meerstein z Międzyzdrojów
Robert Anyszewski przyjechał do Schwedt aż ze Szczecinka

i

Autor: Domin Robert Anyszewski przyjechał do Schwedt aż ze Szczecinka

"Nie przyjeżdżamy tutaj dla cen"

W niemieckich sklepach można również znaleźć produkty, których nie znajdziemy w Polsce. I to właśnie z tego powodu Polacy często wybierają zakupy u naszych zachodnich sąsiadów.

- Generalnie nie przyjeżdżamy tutaj dla cen - mówi Bożena Miller z Dębostrowa pod Policami. - Mamy swoje ulubione artykuły. Lubię na przykład solone masło, którego nie ma w Polsce. Oczywiście chemia, wina, które są tańsze i bardzo dobre, karma dla kotów, artykuły do domu i ogrodu. Myślę że jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 20 procent.

- Staramy się być chociaż raz w miesiącu - dodaje Henryk Wawrzynowicz z Dębostrowa, który przyjechał do Schwedt z panią Bożeną. - Jest też jakaś pewna atrakcja. Każdy sobie coś upatrzy. Są różne nowinki techniczne. Jest ciekawie, ludzie są mili. Jest wiele ciekawych rzeczy, które można sobie kupić.

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Bożena Miller i Henryk Wawrzynowicz z Dębostrowa

i

Autor: Domin Bożena Miller i Henryk Wawrzynowicz z Dębostrowa

Zakupy bez granic

Zakupy "po sąsiedzku" to nie tylko domena Polaków. Chętnie robią to również Niemcy, którzy przyjeżdżają do Polski dokładnie z tego samego powodu, m.in. po tańsze paliwo i ich zdaniem - smaczne wędliny. Z pewnością temu zjawisku sprzyja obowiązujący od kilkunastu lat układ z Schengen i swobodny ruch graniczny, który sprawia, że granica między Polską i Niemcami istnieje tak naprawdę tylko na mapie.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Często jeździsz do Niemiec?